Importowanie towarów z Chin - jak rozpocząć?

2023-02-17 15:24:12

Przy importowaniu towarów z Chin warto zdecydować się na nawiązanie długofalowej współpracy ze sprawdzonymi pośrednikami. Jak jednak rozpocząć import produktów z Chin i o czym powinno się bezwzględnie pamiętać? Warto zaznajomić się z kluczowymi zasadami i opłatami, tak aby cały proces zakończył się wielkim sukcesem.

Import towarów z Chin - o czym należy pamiętać? 

Import z Chin powinno się rozpocząć przede wszystkim od stworzenia przemyślanego planu działania. Importer musi wiedzieć, na jakich konkretnie towarach mu zależy, z jakimi dostawcami chce współpracować oraz jakie dodatkowe opłaty zostaną na niego nałożone. W związku z tym opłaca się znaleźć uznanego w branży pośrednika, który okaże się dla niego solidnym wsparciem. Podstawową kwestią, której nie należy pomijać w swoich rozważaniach jest cło z Chin. Chodzi o zaznajomienie się z aktualnymi stawkami celnymi, które mogą wynosić od 0 do nawet kilkudziesięciu procent, lecz można je bezproblemowo sprawdzić w systemach ISZTAR i TARIC. Co jeszcze jest ważne przy imporcie z Chin? Oto kluczowe wskazówki:

  • ● niezbędne dokumenty - bez odpowiednich dokumentów nie da się przeprowadzić importu towarów z Chin, a na pierwsze miejsce w tym aspekcie wysuwa się faktura handlowa,
  • ● wybór drogi transportu towarów - do wyboru jest droga morska, lądowa, kolejowa czy też lotnicza,
  • ● dobranie dostawcy - najlepiej, jeśli wybierze go pośrednik, który uda się na miejsce i sprawdzi jakość towarów oraz wiarygodność firmy, która ma się zająć dostarczaniem produktów do Polski.

Przestrzegając tych zasad można mieć pewność, że import przebiegnie bez przykrych niespodzianek. Jak widać trzeba się w to zaangażować na sto procent własnych możliwości, gdyż w innym przypadku na importerów mogą czekać poważne problemy i surowe kary.

Importowanie produktów z Chin - co jeszcze jest istotne?

Zabierając się za importowanie produktów z Chin trzeba zastanowić się nad tym, jakie towary najbardziej opłaca się sprowadzać do Polski. Oczywiście w tej grupie znajdują się m.in. te towary, na które stawka celna wynosi 0 procent. Warto to dokładnie sprawdzić w systemach TARIC i ISZTAR. Ponadto sporym zainteresowaniem ze strony importerów cieszą się takie towary, jak: drobna elektronika, zabawki, meble, odzież, tekstylia, artykuły zwierzęce czy też sprzęt ogrodniczy. Oczywiście każdy podejmuje w tym zakresie indywidualną decyzję, która powinna być poprzedzona wnikliwymi analizami i dopasowana do charakteru prowadzonej działalności w Polsce. Zawsze można to skonsultować z pośrednikiem. 


Artykuły